Ücret Politikası


Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları yalnızca derginin yayımlanabilmesi için gerekli ücreti makale sahipleriyle paylaşmak üzere ücret talep etmektedir. Bu bağlamda dergimizin ücret politikasını şu maddeler oluşturur:

- Dergimiz benzerlik raporunu yazardan talep etmez. Aksine Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları resmî hesabıyla, ithenticate üyeliğine sahiptir ve tüm sorgulamalar bu hesapta saklanır.

- Dergimiz yayımlanan makalelere bizzat kendisi DOİ numarası alır. Dergimiz DOI üyeliğine Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları adıyla sahiptir ve alınan doi numaraları doğrudan doğruya bu hesapla ilişkilendirilir.

 - Dergimiz herhangi bir sunucu ve o sunucunun sağladığı imkânlardan faydalanmaz. Kendisine ait bir alan adı ve sistemi vardır.

- Dergimiz ücretsiz dizgi hizmetlerinden faydalanmaz. Lisanslı Adobe ürünleri ile mizanpaj ve dizgisini yürütür.

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları yalnızca yukarıdaki hizmetlerin yürütülmesini sağlamak için yazarlardan ücret talep eder. Makale dergi sistemine yüklendikten sonra sekreterya tarafından ön incelemeden geçirilir. Biçimsel olarak uygunluğu halinde yazara ücret hatırlatması yapılır. Bu hatırlatma mailinde ücretin neleri kapsadığı ve sürecin nasıl işlediği yazara açıkça ifade edilir. Ücret ödemesi yapılması halinde ithenticate raporu için makale editör yardımcılarına gönderilir. Makale benzerlik raporu yüzde 20 oranının üzerinde olanlar değerlendirilmeye gönderilmeksizin reddedilir ve yazara ücret iadesi yapılmaz. Yüzde 20 oranının altında olanlar ise değerlendirilmek üzere danışmanlara gönderilir. Danışmanlardan olumsuz rapor alan makalenin raporları yazarı ile paylaşılır ve makale yayımlanmaz. Olumsuz rapor alan makalenin yazarına herhangi bir ücret iadesi yapılmaz.

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları'na makale gönderen yazar, yukarıdaki hükümleri peşinen kabul etmiş sayılır.


Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları Ücret Politikası