ISSN: 2548-0472
           
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

YAHYA KEMAL VE MEHMET ÂKİF'İN ESERLERİNDE EZAN
(ATHAN IN THI WORKS OF YAHYA KEMAL AND MEHMET ÂKİF )

Yazar : Selahattin Çitçi    
Türü :
Baskı Yılı : 2011
Sayı : 5
Sayfa : 69-84


Özet
Türk kültüründe önemli bir yer tutan ezan, Türk edebiyatında da pek çok edebi türe mevzu olmuştur. Tanzimat'tan sonra gelişen Türk edebiyatında ezan, şairler ve yazarların en önemli ilham kaynaklarından biridir. Tevfik Fikret, Mehmet Akif, Yahya Kemal, Ziya Gökalp, Arif Nihat Asya ve Necip Fazıl'ın şiirlerinde ezan, şairlerin ruh ve düşünce dünyalarını farklı şekillerde etkilemiştir. 20. yüzyıl Türk şiirinin en güçlü iki şairi Yahya Kemal ve Mehmet Akif'te ezan, sadece diru bir ritüel değil, milli bir vakıa ve istiklalin sembolüdür.

Anahtar Kelimeler
İslâm, ezan, Yahya Kemal, Mehmet Akif, şiir.

Abstract
Athan, having an important place in Turkish culture, has been a subject in various genres within Turkish literature. Athan is one of tlıe foremost sources of inspiration for authors and poets in Turkishl iteraturet hat developed after Tanzimat. Athan spiritually and mentally affected the poetry of such poets as Tevfik Fikret, Mehmet Akif, Yahya Kemal, Ziya Gökalp, Arif Nihat Asya and Necip Fazıl in different ways. In, Yahya Kemal and Mehmet Akif, the two foremost poets of the XXth century Turkish literature, athan is not only a religious ritual but a national reality and the symbol of independence.

Keywords
Islam, Athan, Yahya Kemal, Mehmet Akif, poetry.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Fee Request

    In accordance with the decision taken by UAK in the policy of looters journals, the Editorial Board decided to deposit 250 Turkish Liras to the account mentioned in article 14 of the author's manual before the referee process of each article submitted to the New Turkish Literature Researches. It is announced to the public.


    Editorial Board Resolution

    Dear writers, From the 22nd issue of the Modern Turkish Literature Researcher, wants an extended English summary which is 700-1000 words at the end of each article.Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri