ISSN: 2548-0472
           
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

GASTON BACHELARD’IN MEKÂN ALGISI EKSENİNDE PINAR KÜR’ÜN ÖYKÜLERİNDE ÇOCUKLUK DÜNYASI ÜZERİNE BİR İNCELEME
(A RESEARCH ON THE WORLD OF CHILDHOOD IN THE STORIES OF PINAR KUR IN THE AXIS OF SPACE PERCEPTION OF GASTON BACHELARD )

Yazar : Emine Ayan    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 22
Sayfa : 111-126


Özet
Modern Türk edebiyatının önde gelen kadın yazarlarından biri olan Pınar Kür, oyun yazarı, tiyatro eleştirmeni, çevirmen, roman ve öykü yazarı gibi yönleri ile edebiyat dünyasına damga vuran bir isimdir. Tiyatro oyuncusu olma arzusu ile yola çıktığı sanat yolculuğuna bir yazar olarak devam eden sanatçının 1970’li yılların başlarında Dost Dergisi’nde yayımlanan öyküleri ile öykücü kimliğini açığa vurduğu görülür. Bu makalede Pınar Kür’ün Bir Deli Ağaç (1981), Akışı Olmayan Sular (1983) ve Hayalet Hikâyeleri (2004) adlı öykü kitaplarındaki çocukluk dünyasına temas edilerek yazarın kadın ve erkek kahramanların ruhsal serüveni üzerine odaklı öykü evrenine çocukluk üzerinden bir bakış sergilenecektir.

Anahtar Kelimeler
Pınar Kür, çocukluk dünyası, mekân, Gaston Bachelard, psikanaliz.

Abstract
Pınar Kür, one of the leading women writers of modern Turkish literature, is a name that marked the world of literature with its features such as playwright, theater critic, translator, novel and story writer. It is seen that the artist continuing her art journey as a writer with the desire to become a theater actor reveals her identity as a storyteller with her stories published in Dost Magazine between 1971-1973. In this article an overview will be exhibited on childhood to author’s story universe focused on the spiritual adventure of the male and female heroes with the childhood world was touched in Pınar Kür’s story books called Bir Deli Ağaç (1981), Akışı Olmayan Sular (1983) and Hayalet Hikâyeleri (2004).

Keywords
Pınar Kür, childhood world, space, Gaston Bachelard, psychoanalysis.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Fee Request

    In accordance with the decision taken by UAK in the policy of looters journals, the Editorial Board decided to deposit 250 Turkish Liras to the account mentioned in article 14 of the author's manual before the referee process of each article submitted to the New Turkish Literature Researches. It is announced to the public.


    Editorial Board Resolution

    Dear writers, From the 22nd issue of the Modern Turkish Literature Researcher, wants an extended English summary which is 700-1000 words at the end of each article.Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri