ISSN: 2548-0472
           
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ARAYIŞ, KORKU VE UMUT ÜÇGENİNDE BİR ROMAN: TİMBUKTU
(TIMBUKTU: A NOVEL SEARCHING, FEAR AND HOPE’S TRIANGLE )

Yazar : Ulaş Bingöl    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 21
Sayfa : 60-79


Özet
XX. yüzyıl Amerikan edebiyatının önde gelen yazarlarından Paul Auster’in Timbuktu adlı romanında olaylar arayış, korku ve umut üçgeninde gelişir. Bu roman esrar ve alkolden dolayı büyük bir sefalete sürüklenen ve ölmekte olan Willy ile köpeği Kemik Bey’in bir tür labirente dönüşen yaşamlarının çıkmazına odaklanır. Diğer romanlarında olduğu gibi Timbuktu’da da Auster; kaos, karmaşa ve belirsizlik üzerine anlatıyı inşa eder. Timbuktu, çağımız insanının ontolojisini zaman zaman bir köpeğin gözünden anlatması ve insan ile köpek arasındaki dostluğa yoğunlaşması açısından dikkate değerdir. Bireyin kendisini bu dünyada yalnız ve yabancı hissettiği temine odaklanan roman, Willy’nin kimliğini bulma arayışı ve bu arayış esnasında yaşadıklarını anlatır. Willy’nin dostu Kemik Bey ise sahibi ölünce sığınacak bir yuva arar. Bu dünya hakkındaki ümitlerini canlı tutmaya çalışan Kemik Bey ve Willy’nin yaşadıkları tecrübeler onları yanıltır. Buna rağmen Timbuktu’nun varlığını düşünerek ürperdikleri bu dünyadan Timbuktu’ya doğru yol alırlar. Bu çalışmanın amacı Timbuktu romanını arayış, korku ve umut temlerine odaklanarak incelemektir.

Anahtar Kelimeler
Timbuktu, Paul Auster, Arayış, Korku, Umut.

Abstract
Timbuktu, which wrote by Paul Auster, progresses on searching, fear and hope’s triangle. In this novel, it is focused on life of Willy, who at the point of death because of alcohol and drugs, and his dog Mr. Bone that it turns over a labyrinth. Auster build his narration on chaos, confusion and uncertainty as his other works. Timbuktu is a remarkable novel in terms of telling man of our age’s ontology from a point of view a dog and concentrating friendship between dog and human. This novel that it focus on loneliness and alienation tells Willy’s identity searching and his experience in identity searching. Willy’s firend Mr. Bone looks for a home after his owner death. Willy and Mr. Bone keep their hope but their experience trips up them. The aim of this paper is to investigate Timbuktu by focussing on searching, fear and hope’s theme.

Keywords
Timbuktu, Paul Auster, Searching, Fear, Hope.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Fee Request

    In accordance with the decision taken by UAK in the policy of looters journals, the Editorial Board decided to deposit 250 Turkish Liras to the account mentioned in article 14 of the author's manual before the referee process of each article submitted to the New Turkish Literature Researches. It is announced to the public.


    Editorial Board Resolution

    Dear writers, From the 22nd issue of the Modern Turkish Literature Researcher, wants an extended English summary which is 700-1000 words at the end of each article.Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri