ISSN: 2548-0472
           
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

METİNLERARASILIK VE EVRİM
(INTERTEXTUALITY AND EVOLUTION )

Yazar : Kubilay Aktulum    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 20
Sayfa : 17-30


Özet
Patrice David ve Sarah Samadi, la Théorie de l’évolution, une logique pour la biologie adlı yapıtta evrim kuramının tanımını yaparlarken Jorge Luis Borges’in bir öyküsünden: Ficciones’de geçen “Babil Kütüphanesi”nden bir metafor olarak yararlanırlar. Emilie Etemad, “L’intertextualité sous le prisme de la théorie de l’évolution” adlı yazısında, söz konusu kitapta geçen “Babil Kütüphanesi” imgesinin bir metinlerarasılık görüngüsünde yenidenyazılışı üzerine odaklanır. Biz, bir adım daha ileri atarak bu çalışmada metinlerarasılık ile evrim kuramı arasında kimi yaklaştırmalar yapacağız. Metinlerarası alışverişlerin kuramsal düzlemde bilinen ve yinelenen tanımlamalarını iki alan arasında bir dizi yaklaştırma yapmak adına kullanacağız. David ve Samadi’nin yineledikleri alt-metni, bilimsel bir söylemi dönüştürme işlemi sırasında gündeme gelen disiplinlerarası alışverişlerin, genel olarak metinlerarasılığın temel işlevlerini vurgulamak amacıyla kullanacağız. Amacımız aynı zamanda daha önce bir başka çalışmada gündeme getirdiğimiz “Yazın ve Bilim” ilişkisine bir katkı sağlamaktır.

Anahtar Kelimeler
Evrim kuramı, metinlerarasılık, dönüşüm, Borges, Babil Kütüphanesi, Yazın ve Bilim.

Abstract
When Patrice and Sarah David Samadi, in their Théorie de la l’évolution, une logique pour la biologie, propose to define the concept of the theory of evolution, they refer to a Jorge Luis Borges’s story in Ficciones: "Library of Babel", which they use as a metaphor. For her part, Emilie Etemad, in his essay “l’intertextualité sous le prisme de la théorie de l’évolution” focuses on the rewriting of the Library of Babel image in the phenomenon of intertextuality. In this study, we propose to make some comparisons between intertextuality and the theory of evolution, using the known and repeated definitions intertextual exchanges to establish a series of parallels between the two fields. We will use the hypotext, that P. and S. David Samadi repeated in their work, to highlight some key features interdisciplinary interferences that are put to the agenda during the process of the transformation of a scientific discourse. Our goal is to bring a new contribution to the relationship between "Literature and Science", which we initiated earlier in another study.

Keywords
Theory of evolution, intertextuality, transformation, Borges, Library of Babel, Literature and Scien

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Fee Request

    In accordance with the decision taken by UAK in the policy of looters journals, the Editorial Board decided to deposit 250 Turkish Liras to the account mentioned in article 14 of the author's manual before the referee process of each article submitted to the New Turkish Literature Researches. It is announced to the public.


    Editorial Board Resolution

    Dear writers, From the 22nd issue of the Modern Turkish Literature Researcher, wants an extended English summary which is 700-1000 words at the end of each article.Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri