ISSN: 2548-0472
           
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

ATTİLÂ İLHAN'IN ŞİİRLERİ'NDE EŞCİNSELLİK
( HOMOSEXUALİTY İN ATTİLÂ İLHAN’S POEMS )

Yazar : Ayşe Ertuş    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 19
Sayfa : 74-88


Özet
Eşcinsellik, divan şiirinden beri Türk edebiyatında işlenmiş konulardan biri olmuştur. Bir dönem Mavi Hareketi olarak adlandırılan toplumcu şairler arasında yer alan Attilâ İlhan şiirlerinde eşcinselliğe de yer vermiştir. Çoğunlukla kadın eşcinselliğini şiirlerinde işleyen İlhan, eşcinselliği bireylerin cinsel tercihi yanında genellikle bireyler dışında gelişen hormonal bir durum olarak da ele alır. Attila İlhan’ın eserlerinde ele aldığı eşcinsellikte şairin Paris’te karşılaştığı eşcinsel kimlikli insanların etkisi büyüktür. Attilâ İlhan’ın şiirlerinde dikkatlere sunduğu eşcinsellik, cinselliğini erkek olarak yaşayan kadınlar, cinselliğini kadın olarak yaşayan erkekler ve cinselliğini hem kadın hem de erkek olarak yaşayan kadınlar şeklinde başlıklandırılabilir. Cinselliğini erkek olarak yaşayan kadınlar ve cinselliğini kadın olarak yaşayan erkekler başlıkları altında verilen şiirlerde eşcinsellik bir tercihten ziyade cinsel bir bunalımla kimliğini bulamama olarak karşımıza çıkar. Buradaki eşcinselliğin hormonal bir durum olduğunu söylemek mümkündür. Cinselliğini hem erkek hem kadın olarak yaşayan kadınlarda ise iki farklı durum sergilenir. Birincisi kadının cinselliğini hem erkek hem kadın olarak yaşamasının altında cinsel doyumsuzluk vardır. İkincisinde ise kadının cinsel kimliğine karar verememe ve cinsel çelişkiler yaşamasından kaynaklı bir durum söz konusu edilir.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Kelimeler: Attilâ İlhan, kadın, şiir, cinsel çelişki, eşcinsellik.

Abstract
Homosexuality has been one of the subjects handled in Turkish Literature since Ottoman Poetry. Attila İlhan, who was once among socialist poets called the Blue Movement, also mentioned homosexuality in his poems. İlhan, who mostly focused on woman homosexuality in his poems, regarded homosexuality not only as a hormonal situation that occurs out of one’s control but also as individuals’ sexual preference. The homosexual people that Attila İlhan met in Paris had great influence on his understanding of homosexuality in his works. The homosexuality which the poet mentioned in his poems can be categorized under the headings of women living homosexuality as men, men living homosexuality as women, and women living homosexuality both as men and as women. Homosexuality mentioned in his poems under the headings of women living homosexuality as men and men living homosexuality as women occurs not as a result of one’s own preference but due to one’s failure to find his or her own identity due to sexual depression. It is possible to say that homosexuality here is a hormonal situation. As for the women living homosexuality both as men and as women, there are two different situations. First, sexual dissatisfaction lies under women’s living homosexuality both as women and as men. The second situation occurs not only due to women’s failure to decide on their sexual identities but also as a result of their sexual contradictions.

Keywords
Key Words: Attila İlhan, women, poem, sexual contradiction, homosexuality.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Fee Request

    In accordance with the decision taken by UAK in the policy of looters journals, the Editorial Board decided to deposit 250 Turkish Liras to the account mentioned in article 14 of the author's manual before the referee process of each article submitted to the New Turkish Literature Researches. It is announced to the public.


    Editorial Board Resolution

    Dear writers, From the 22nd issue of the Modern Turkish Literature Researcher, wants an extended English summary which is 700-1000 words at the end of each article.Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri