ISSN: 2548-0472
           
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TANPINAR ROMANCILIĞINDA TRAJİK İRONİ
(TRAJIC IRONY ON TANPINAR'S NOVELIZATION )

Yazar : Yunus Balcı    
Türü :
Baskı Yılı : Ocak-Haziran 2017
Sayı : 17
Sayfa : 32-39


Özet
Ahmet Hamdi Tanpınar (1901-1962) 20. yüzyıl Türk edebiyatı içerisinde gerek akademik ve gerek sanatkar kimliğiyle ön plana çıkan bir isimdir. Pozitif bilimlerden sosyal bilimlere kadar pek alana olan ilgisi; edebiyat başta olmak üzere müzik, resim vb. sanat dallarına olan merakı ve bu alanlardaki çağa ait her türlü yeniliği takip etme özelliği, eserlerinde de kendisini gösterir. 20.yüzyılın özellikle ikinci yarısından itibaren sanat ve edebiyat eserlerinde ortaya çıkan önemli bir özellik ise çağın genel bunalımına bağlı, trajik ve ironik görünümdür. Bu yazıda özellikle Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Huzur ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanları bağlamında bu iki kavramın birbiriyle bağlantısı, dönemin önemli diğer romanlarına nasıl yansıdığı ve daha detaylı olarak söz konusu bu iki romanda nasıl ele alındığı tartışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
A. H. Tanpınar, Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, trajik, ironik

Abstract
Ahmet Hamdi Tanpınar (1901-1962) is a prominent name in the 20th century Turkish literature with his academic and artistic identity. His interest from positive sciences to social sciences, his curiosity to many branches of art such as music, art, etc and especially to literature and and his feature of following all kinds of innovations belonging to the age in these fields show themselves in his artwork. An important feature emerging in art and literature from the second half of the 20th century is the tragic and ironic appearance of the general depression of the age. In this article, the relationship between these two concepts related to especially, Peace and Clocks Adjustment Institute, Ahmet Hamdi Tanpınar's novels, how they reflected to the other important novels of the age and how they are discussed in these two novels in more detailed.

Keywords
A. H. Tanpınar, Peace, Clock Adjustment Institute, tragic, ironic

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Fee Request

    In accordance with the decision taken by UAK in the policy of looters journals, the Editorial Board decided to deposit 250 Turkish Liras to the account mentioned in article 14 of the author's manual before the referee process of each article submitted to the New Turkish Literature Researches. It is announced to the public.


    Editorial Board Resolution

    Dear writers, From the 22nd issue of the Modern Turkish Literature Researcher, wants an extended English summary which is 700-1000 words at the end of each article.Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri