ISSN: 2548-0472
           
Home  |  Imprint   |  News  |  Contact  

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Summary


TARİHİN KURMACALIĞI, EDEBİYATIN GERÇEKLİĞİ ÇERÇEVESİNDE EROL TOY’UN “AZAP ORTAKLARI” ROMANINDA ŞEYH BEDREDDİN
Roman, tarihi olay ve kişilerden konu olarak yararlanır. Erol Toy’un Azap Ortakları adlı romanında Şeyh Bedreddin’in hayatı ve düşünceleri, müritleri Börklüce ve Torlak ile başlattıkları isyan konu edilmiştir. Yazar, tarihi bir gerçekliği, Marksist ideoloji çerçevesinde kurgulamıştır. Bedreddin, eserde yüceltilmiş, önder bir kişi olarak yer alır. Yeryüzü cenneti olarak adlandırılan sınıfsız, sömürüsüz, ütopik bir düzen kurulmaya çalışılır. Ortaklar, bu düzenin ilk örneğidir. Ayrıcalıklarını kaybetmek istemeyen egemen sınıf, Bedreddin ve müritlerinin isyanını kanlı bir şekilde bastırır. Toplumcu gerçekçi eserlerde yazar, olumlu bir tip çizer ve bu kahraman aracılığıyla geleceğin toplum yapısını kurgular. Bedreddin, romanda, ayaklanmanın düşünce yönünü temsil eden bir devrimcidir. Bu makalede Şeyh Bedreddin isyanının Azap Ortakları romanında, tarihi kaynaklar ve yazarın Marksist bakışı doğrultusunda kurmaca gerçekliğe dönüştürülmesi üzerinde durulmuştur.

Keywords
Erol Toy, Azap Ortakları, Şeyh Bedreddin, yeryüzü cenneti, tarih, kurmaca

Advanced Search


Announcements

    Fee Request

    In accordance with the decision taken by UAK in the policy of looters journals, the Editorial Board decided to deposit 250 Turkish Liras to the account mentioned in article 14 of the author's manual before the referee process of each article submitted to the New Turkish Literature Researches. It is announced to the public.


    Editorial Board Resolution

    Dear writers, From the 22nd issue of the Modern Turkish Literature Researcher, wants an extended English summary which is 700-1000 words at the end of each article.Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri