ISSN: 2548-0472
           
Home  |  Imprint   |  News  |  Contact  

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Summary


TANPINAR ROMANCILIĞINDA TRAJİK İRONİ
Ahmet Hamdi Tanpınar (1901-1962) 20. yüzyıl Türk edebiyatı içerisinde gerek akademik ve gerek sanatkar kimliğiyle ön plana çıkan bir isimdir. Pozitif bilimlerden sosyal bilimlere kadar pek alana olan ilgisi; edebiyat başta olmak üzere müzik, resim vb. sanat dallarına olan merakı ve bu alanlardaki çağa ait her türlü yeniliği takip etme özelliği, eserlerinde de kendisini gösterir. 20.yüzyılın özellikle ikinci yarısından itibaren sanat ve edebiyat eserlerinde ortaya çıkan önemli bir özellik ise çağın genel bunalımına bağlı, trajik ve ironik görünümdür. Bu yazıda özellikle Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Huzur ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanları bağlamında bu iki kavramın birbiriyle bağlantısı, dönemin önemli diğer romanlarına nasıl yansıdığı ve daha detaylı olarak söz konusu bu iki romanda nasıl ele alındığı tartışılacaktır.

Keywords
A. H. Tanpınar, Huzur, Saatleri Ayarlama Enstitüsü, trajik, ironik

Advanced Search


Announcements

    Fee Request

    In accordance with the decision taken by UAK in the policy of looters journals, the Editorial Board decided to deposit 250 Turkish Liras to the account mentioned in article 14 of the author's manual before the referee process of each article submitted to the New Turkish Literature Researches. It is announced to the public.


    Editorial Board Resolution

    Dear writers, From the 22nd issue of the Modern Turkish Literature Researcher, wants an extended English summary which is 700-1000 words at the end of each article.Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri