ISSN: 2548-0472
           
Home  |  Imprint   |  News  |  Contact  

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Summary


SÂMİHA AYVERDİ VE AZİZE CAFERZADE’NİN TARİHÎ ROMANLARININ ANLATIM TEKNİKLERİ AÇISINDAN İNCELENMESİ
Sâmiha Ayverdi ve Azize Caferzade tarihî roman yazarı olarak Türkiye ve Azerbaycan edebiyatlarında önemli bir yere sahiptirler. Çünkü romanlarında klasik doğruları sorgulamışlar, psikolojik ve sosyolojik tahlillerde bulunmuşlar, olaylara kendi bakış açılarından yeni yorumlar getirmişlerdir. Geleneksel anlatım tekniklerinin yanında bilinç akışı, iç monolog, mektup, diyalog, diyalektik, alıntı, geriye dönüş gibi modern romanın anlatım tekniklerini de başarıyla kullanarak Türkiye ve Azerbaycan edebiyatlarında modern tarihî romana geçişte önemli bir rol oynamışlardır.

Keywords
Sâmiha Ayverdi, Azize Caferzade, tarihi roman, anlatım teknikleri, Azerbaycan edebiyatı, Türk edebiyatı, karşılaştırmalı edebiyat.

Advanced Search


Announcements

    Fee Request

    In accordance with the decision taken by UAK in the policy of looters journals, the Editorial Board decided to deposit 250 Turkish Liras to the account mentioned in article 14 of the author's manual before the referee process of each article submitted to the New Turkish Literature Researches. It is announced to the public.


    Editorial Board Resolution

    Dear writers, From the 22nd issue of the Modern Turkish Literature Researcher, wants an extended English summary which is 700-1000 words at the end of each article.Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri