ISSN: 2548-0472
           
Home  |  Imprint   |  News  |  Contact  

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Abstract


TÜRK ŞAİRİ NAZIM HİKMET VE POLONYA
Nazım Hikmet, XX. yüzyıl Türk edebiyatının aykırı sanatkârlarından biridir. Onun aykırılığı ideolojik görüşünden ve Türk şiirinin geleneksel kalıplarını kırmasından kaynaklanır. Marksist anlayışı benimsediğinden dolayı sisteme ters düşen Nazım Hikmet, 1925-1950 yılları arasındaki çeyrek asrın yarısını aykırı görüşlerinden dolayı hapishanelerde ve hayatının son yıllarını da yurt dışında geçirmiştir. Çalışmamızda, Nazım Hikmet’in 1951 yılında Türkiye’den ayrılması ile birlikte, hayatının sonuna dek sürecek olan sıla hasretinin Polonya bölümüne değinilecektir. Türkiye’yi terk ederken yanında pasaportu olmayan Nazım Hikmet’i, Polonyalıların neden Polonya vatandaşlığına kabul ettikleri ve pasaport verdikleri konusuna açıklık getirilecektir. Ayrıca Nazım Hikmet’in Polonya ve Polonyalılar ile olan bağlarına, ilişkilerine, “Borzenski” soyadını nereden ve nasıl aldığına, Polonya üzerine yazdığı şiirlerine değinilecektir. Son olarak, Türkiye’den ayrılmadan önce evli olduğu eşi Münevver Andaç’ın 1960 yılında Polonyalılar tarafından nasıl karşılandığı ve Nazım Hikmet’in Varşova Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü’nde ona nasıl iş bulduğu da bildirimiz içerisinde yer alacaktır.

Keywords
Nazım Hikmet, Polonya, Borzenski, Varşova Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü.


Advanced Search


Announcements

    Fee Request

    In accordance with the decision taken by UAK in the policy of looters journals, the Editorial Board decided to deposit 250 Turkish Liras to the account mentioned in article 14 of the author's manual before the referee process of each article submitted to the New Turkish Literature Researches. It is announced to the public.


    Editorial Board Resolution

    Dear writers, From the 22nd issue of the Modern Turkish Literature Researcher, wants an extended English summary which is 700-1000 words at the end of each article.Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri