ISSN: 2548-0472
           
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

UNUTULAN ADAM’DAN OTHELLO’YA NÂZIM HİKMET VE SHAKESPEARE OKUMASI
(FROM UNUTULAN ADAM TO OTHELLO: A READING OF NÂZIM HİKMET AND SHAKESPEARE )

Yazar : Emine Seda Çağlayan Mazanoğlu    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 19
Sayfa : 57-73


Özet
Unutulan Adam (1935) ve Othello (1604-1605) farklı yüzyıllarda, farklı seyirci/okuyucu toplulukları için yazılmış olsa da, tıpkı farklı yüzyıllarda, farklı ülkelerde yaşayan Nâzım Hikmet ve William Shakespeare’in yazın hayatları gibi, benzerlikler taşırlar. Bu bağlamda bu makalenin amacı, her iki oyunda başkahramanların ele alınışlarındaki benzerlikleri ortaya koymaktır. Oyunların başkahramanları başarı dolu hayatlarından sonunda unutularak yok oldukları bir çöküş yaşarlar ve en sevdiklerinin de mahvına sebep olarak ruhen ve bedenen yok olurlar. Unutulan Adam’da Doktorun çöküşüne sebep olan karısı ve asistanı arasındaki ilişki ve sahip olduğu ünü kaybetme korkusudur. Othello’da ise Iago, Desdemona ve Cassio arasında aslında var olmayan bir ilişki yaratır ve bu ilişkiyi Othello’dan intikam almak amacıyla kullanır. Othello’yu Desdemona’ya karşı kıskançlık, öfke ve nefretle doldurur. Bunun yanında, kıskançlık duygusu, iki oyunda da işlenmiştir ancak Unutulan Adam’da kıskançlık duygusu zarar vermeyen bir duygu olarak kalırken Othello’da yıkıcı bir güç haline gelir.

Anahtar Kelimeler
Nâzım Hikmet, William Shakespeare, kıskançlık, ölüm, unutulma

Abstract
Although Unutulan Adam (1935) and Othello (1604-1605) were written in different centuries for different audience/readers, like the literary lives of Nâzım Hikmet and William Shakespeare who lived in different centuries in different countries, have similarities. In this regard, the aim of this article is to demonstrate that in both plays the protagonists are dealt with in similar ways. The protagonists go experience a downfall from their lives full of success to lives where they ultimately suffer oblivion and they not only cause the destruction of their beloved but also they are spiritually and physically destroyed. In Unutulan Adam the reasons which lead to Doctor’s collapse are the affair betwen his wife and assistant and the fear of losing his fame. In Othello Iago makes up an affair, which does not exist, between Desdemona and Cassio and uses this affair in order to avenge upon Othello. In this sense, he makes Othello feel jealousy, anger and hatred towards Desdemona. Moreover, the sense of jealousy is dealt with in both plays; however, in Unutulan Adam jealousy is presented as a harmless feeling while in Othello it turns into a destructive force.

Keywords
Nâzım Hikmet, William Shakespeare, jealousy, death, oblivion

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Call For Article
    Modern Turkish Literature Researcher is preparing for its 21st issue. The deadline for submitting your articles for our new issue to be published in June 2019 is 30 April 2019. In order to conduct the assessment of the arbitrator properly, the articles that come after this date will be evaluated in the number of 2019/2 (December 2019).
    


Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri