ISSN: 2548-0472
           
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

NECAT ÇAVUŞ’UN “AMERİKA” ŞİİRİNDE FİGÜRATİF DİL VE İMAJ
(FIGURATIVE LANGUAGE AND IMAGE IN THE POEM “AMERICA” BY NECAT ÇAVUŞ )

Yazar : Orhan Oğuz    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 19
Sayfa : 136-161


Özet
Günümüz Türk şiirinin önemli isimlerinden Necat Çavuş (1959-), 1980 sonrasında eser vermeye başlamıştır. Çavuş’un 2003 yılında yayımlanan Amerika adlı şiir kitabı, otuz beş bölümlük tek şiirden oluşur. Allen Ginsberg’ün aynı isimli şiirine bir telmih olan “Amerika” şiiri, Amerika’nın Irak müdahalesine karşı estetik bir tepki olarak önemlidir. Çavuş, bu şiirde diğer poetik araçların yanısıra edebî sanatları etkili bir şekilde kullanır. Şiirde konuşan ses bir Amerika imajı oluştururken kendini de resmeder. Şiirde konuşan ses, Amerika’yla diyalektiği üzerinden Doğu ve Batı, kadın ve erkek, tabiat ve medeniyet, ben ve öteki kavramlarını yeniden yorumlar: kendisi olgun ve bilge bir şair, Amerika’ysa yeniyetme bir femme fatale’dir. Nihayetinde şiir bir protesto olmanın ötesine geçer ve Amerika’yı “öz”üne davet eder.

Anahtar Kelimeler
Necat Çavuş, Amerika, edebî sanatlar, imaj

Abstract
Necat Çavuş (1959-), one of the important names of contemporary Turkish poetry, began his poetic career in the 1980’s. “America”, which is the poet’s book, composed in one poem form, in 35 chapters, was published in 2003. The poem, a reference to Allen Ginsberg’s “America” as well, is important as an aesthetic reaction to military interventions of USA in Iraq. Çavuş, besides the other poetic devices, uses the figures effectively. The speaker in the poem portrays himself also while trying to shape an image of America. The speaker of the poem evaluates the binary oppositions such as West versus East, male versus female, nature versus civilization, us versus them through his dialectic with America. In this respect he is a mature and a wise poet while America is an adolecent femme fatale. Finally the poem goes beyond being a protest and turns into an invitation of “return to the origin” to America.

Keywords
Necat Çavuş, Amerika, figures, image

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Call For Article
    Modern Turkish Literature Researcher is preparing for its 21st issue. The deadline for submitting your articles for our new issue to be published in June 2019 is 30 April 2019. In order to conduct the assessment of the arbitrator properly, the articles that come after this date will be evaluated in the number of 2019/2 (December 2019).
    


Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri