ISSN: 2548-0472
           
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim  

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

AK TOPRAKLAR ROMANINDA TOPLUMSAL BİLİNÇDIŞININ GÖRÜNTÜ DÜZEYLERİ VE ALP BİLGE TİPİ
(LEVEL OF COLLECTİVE UNCONSSCİOUS İN NOVEL “AK TOPRAKLAR” AND ALP WİSE TYPE )

Yazar : Mehmet Nur Karakeçi    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 19
Sayfa : 120-135


Özet
Şiir, hikâye, roman, tiyatro, deneme gibi oldukça farklı türlerde kalem tecrübeleri olan Emine Işınsu, bir varoluş aracı olarak gördüğü yazma eylemini, arayış ve değişimler ekseninde kendini yenileyerek devam ettiren bir yazardır. Ak Topraklar; Oğuzların Çağrı ve Tuğrul Beyler zamanından başlayarak Sultan Alparslan dönemine kadar yurt tutma mücadelelerini ve Anadolu’nun vatan kılınmasının anahtarı sayılan Malazgirt Zaferi’ni anlatan bir romandır. Ak Topraklar romanında, ruhsal yapının insanları ortak bir ruhsal temelde birleştiren doğal kökeni olan ortak bilinçdışının birey ve toplumun ruhsal oluşum/gelişimini nasıl belirlediği üzerinde durulur. Kişisel olanın ötesinde, bir içsel enerji kaynağı olan ortak bilinçdışı, sürekli güncellenerek ve değişerek varlığını toplumda ve bireylerde devam ettirir. Bu yönüyle toplumsal bilinçdışı, devamlılık ve yeniden doğuşu hazırlayan en önemli unsur olarak dikkatlere sunulur. Emine Işınsu; var olma, kimliği koruma, yer/yurt edinme, ortak bilinçdışıyla irtibat kurmayı toplumsal devamlılığın en önemli yönü olarak romanda bir varoluş meselesi olarak işler.

Anahtar Kelimeler
Toplumsal Bilinçdışı, Varoluş, Arketip, Mit, Filogenetik

Abstract
Emine Işınsu, who is a pen experience expert in quite different genres such as poetry, story, novel, theater, essay, is a writing that continues to renew itself on the axis of searches and changes. Ak Topraklar; Oguzlar Çağrı and Tugrul Bey time to the period of Sultan Alparslan until the period of hostility struggle and Anatolia's homeland of the Malazgirt Victory is considered a key to the victory is a roman. In the novel Ak Topraklar, the focus is on how the common consciousness, the natural rooting of spiritual building on a common spiritual basis, determines the spiritual formation / development of the individual and the society. Beyond the individual, the common unconscious, an internal energy source, constantly updates and changes its existence in society and in the individual. This aspect is presented to the attention as the most important element that prepares social unconsciousness, continuity and rebirth. Emine Işınsu; existence, identity protection, place / dwelling, communicating unconsciously is the most important aspect of social continuity as a matter of existence in romance.

Keywords
Collective Unconscious, Existence, Archetypes, Miyth, Phylogenetically

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Call For Article
    Modern Turkish Literature Researcher is preparing for its 21st issue. The deadline for submitting your articles for our new issue to be published in June 2019 is 30 April 2019. In order to conduct the assessment of the arbitrator properly, the articles that come after this date will be evaluated in the number of 2019/2 (December 2019).
    


Adres :
Telefon :0-532 6574569 (Sekreterya) Faks :
Eposta :editor@ytearastirmalari.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri